Ustlať si posteľ každé ráno? Určite nie! Zistite, prečo je to zlé pre Vaše zdravie!
Zaiste Vám nemusíme vysvetlovať, že vo Vašej posteli a posteľnej bielizni sú roztoče. Podľa vedcov sa v bežnej posteli nachádza až milión a pol roztočov. Zbaviť sa ich bude teda poriadne ťažké. My Vám prinášame zopár tipov ako elimovať monožstvo týchto maličkých chrobáčikov vo Vašej spálni. Roztoče sú zodpovedné za mnohé alergické reakcie, a preto veríme, že tento článok bude pre Vás prínosom.
Ako ustlať posteľ?
Poskladaný paplón, natrasený vankúš a prehoz na posteli. Obraz dokonalej postele! Ale nerobte to určite hneď ráno.
Vedci sa zhodujú v tom, že pre naše zdravie je lepšie nechať posteľ neustlanú. Problémom však je, že mnoho ľudí neznesie pohľad na rozbitú posteľnú bielizeň. Veľa ľudí tiež nespí v spálni, ale v obývačke, kde nie je možné nechať plachty na posteli. Posteľ sa v tomto prípade oplatí ustlať, nie však hneď po vstávaní, ale aspoň hodinu po opustení. Obliečky sú ráno teplé a vlhké. Ak posteľ usteliete hneď, túto vlhkosť v obliečkach udržíte dlhšie. Pomôžete tak roztočom a plesniam pohodlne a rýchlo sa množiť.
Matrac pravidelne vysávajte
Matrac je základom postele, preto sa zamerajte na starostlivosť o neho. Matrac by sa mal aspoň raz za mesiac vyvetrať a dôkladne povysávať. Pamätajte tiež na podlahu pod posteľou, ktorá je tiež biotopom pre mikroorganizmy. Ak máte čalúnenú posteľ myslite aj na korpus a čelo postele. Povysávajte všetky očalúnené časti. Je to skutočne dôležité.
Dobrým spôsobom na dekontamináciu matraca je aj použitie sódy bikarbóny. Jedlá sóda dokonale osvieži, vyčistí a odstráni škvrny. Matrac stačí posypať veľkým množstvom sódy (napr. pomocou sitka) a nechať pôsobiť 2 hodiny. Po tejto dobe treba matrac dôkladne povysávať.
V spálni by malo byť čo najmenej prikrývok, vankúšov, koberčekov a iných predmetov, ktoré sú vyrobené z vlákna. Sú výborným prostredím pre množenie batérií, roztočov a plesní. Skúste teda v spálni minimalizmus.
Zaveste si posteľnú bielizeň na slnko
Hovorí sa, že slnko je najlepším lekárom. A to bude platiť vždy! Okrem iného slnko spôsobuje odparovanie vlhkosti a nedostatok vlahy znamená rýchlu smrť a nemožnosť rozmnožovania roztočov. Ideálne je ak môžete vyvesiť posteľňú bielizeň na okno či balkón. V takom prípade presušíte bielizeň aj samotný matrac. Ak takú možnosť nemáte, otvorte aspoň okno.
Starajte sa o posteľnú bielizeň
Posteľnú bielizeň treba meniť a prať pri vysokej teplote raz týždenne. Vďaka tomu zabránite premnoženiu roztočov, baktérií a plesní. Rovnako dôležitý je výber materiálu. V lete zvoľte skôr vzdušný materiál, ktorý nebude tak zadržiavať vlhosť a rýchlo uschne. Z psychologického hľadiska by ste mali siahnúť po bielej farbe. Počas horúcich letných nocí budete mať aspoň trošku pocit chladu.
Neustieľajte posteľ lebo opäť zaspíte!
Ustlaná posteľ láka, aby ste si opäť ľahli. Podľa niektorých štúdií, ľudia, ktorí si večer ľahajú do ustlanej postele majú kvalitnejší spánok. Takže posteľ si usteľte, ale rozhodne nie hneď ráno.
A kedy ustieľate posteľ Vy?