RSS

Blog príspevky z '2016' 'júl'

Ako vymaľovať izby v dome a byte?

Leto je ideálny čas nielen na dovolenku a oddych pri vode či na záhrade. Letné mesiace sú najvhodnejším časom na prerábanie bytu či domu. Vďaka teplým dňom aj nociam Vám vymaľované steny rýchlo vyschnú. Izby tak budete môcť čoskoro opäť užívať. Ak ste sa už rozhodli, že dni oddychu využijete na prácu, ponúkame Vám pár tipov ako vymaľovať izby v dome či byte. V našom článku Vám ukážeme aké sú súčasné trendy vo farbách a triky ako opticky čarovať s farbami. 

maľovanie interieru

Farebné trendy v bývaní

Trendy vo farbách sa každý rok menia. Dizajnéri určujú aké farby budú ,,in" nielen v oblasti módy, ale aj interiéru. Ako sme už spomínali v článku Farby pre rok 2016, farbami tohto roka podľa spoločnosti Pantone sú púdrovo ružová farba a pastelovo modrá. V interiéri sa tieto farby odporúčajú využiť skôr na doplnkoch ako na stenách.

Spoločnosť Benjamin Moore, ktorá pôsobí v maliarenskom priemysle od roku 1883 určila ako interiérovú farbu pre rok 2016 jednoduchú bielu. Trendy je akýkoľvek odtieň bielej. Spoločnosť Benjamin Moore odporúča zvoliť nábytok a doplnky v izbách v kontrastných farbách ako tmavohnedá či čierna.

 interierova farba 2016

Ďalšia dôležitá spoločnosť v oblasti maliarenských farieb, spločnosť Glidden, vyhlásila za farbu roka 2016 odtieň biele cappuccino. Je to jemný odtieň. Pôsobí príjemne a upokojujúco. Izba v tejto farbe bude pôsobiť jemne a útulne. Ak však zvolíte doplnky napríklad v metalických či výrazných farbách bude interiér pôsobiť extravagantne a vyzývavo. 

interiérova farba 2016

Farby podľa typu izby

Ak nie ste príliš zastancami trendov, odporúčame Vám aby ste sa pri maľovaní orientovali podľa typu izby. Napríklad v kuchyni sa netreba báť výraznejších farieb ako červená, fialová či zelená. Výrazné farby budú podporovať Vašu kreativitu a tvorivosť pri varení či pečení. 

 

Spálňa je určená na oddych a spánok. Vyberajte teda farby, ktoré budú pôsobiť ukľudňujúco. Vhodné sú odtiene svetlomodrej či svetlozelenej. Príjemný pocit bude navodzovať aj biela v kombinácií s dreveným nábytkom. 

 

 

Obývačka je miestnosť kde trávi rodina najviac času. Mala by pôsobiť útulne a navodzovať pocit domova. Mnohí teda uprednostňujú v obývačke bielu farbu v kombinácií s hnedou, prípadne odtiene hnedej. Farba stien v obývačke by, ale mala odrážať aj charakter rodiny. Ak ste teda energická, hravá rodina s deťmi sú vhodné aj farby ako žltá či oranžová. 
Pri maľovaní obývačky sa môžete riadiť aj jej orientáciou. Ak je obývačka chladná, teda preniká do nej málo svetla, sú vhodné farby ako citrónovo žltá či svetlozelená. Naopak do teplejšej miestnosti je vhodná mätovozelená.

  

Pri maľovní detskej izby by ste mali dbať na názor Vašich detí. Neriaďte sa automaticky pravidlom, že dievča by malo mať rúžovú izbu a chlapec modrú. Detská izba je priestor kde bude Vaše dieťa oddychovať a spať, ale zároveň sa hrať a učiť. Farby v detskej izbe by teda mali pôsobiť upokojujúco a zároveň tvorivo. 

  

  

Ako opticky zväčšiť či zmenšiť izbu?

Na záver nášho článku Vám ponúkame ešte pár rád ako môžete opticky ,,kúzliť" s farbami.

Ako zväčšiť izbu? Na vymaľovanie vyberajte svetlé farby. Vymaľujte steny a strop vo svetlých odtieňoch a podlahu vyberte v tmavých farbách.

Ako zmenšiť izbu? Ak chcete izbu opticky zmenšiť, aby pôsobila útulne, vymaľujte iba steny izby okrem stropu.

Ako opticky znížiť strop v izbe? Do izby vyberte tmavú podlahu a v rovnakom tmavom odtieni vymaľujte strop izby. Okolité steny vymaľujte v bielej alebo vo svetlých odtieňoch.

Ako vymaľovať izbu, ak je strop nízky? Ak chcete aby izba pôsobila opticky vyššie, vymaľujte zadnú stenu zvislými pruhmi.

Ako izbu opticky rozšíriť? Do izby vyberte tmavú podlahu a jednu úzku stenu vymaľujte farebne. Zvyšné steny vymaľujte na bielo.

Ako izbu opticky zúžiť? Rovnako vyberte do izby tmavú podlahu. Dlhé, bočné steny vymaľujte na tmavo. 

 

Veríme, že sme Vám dnes priniesli pár inšpirácií a praktických rád. Príjemné maľovanie!

 

Obývacia stena alebo sektorový nábytok do obývačky?

V našom dnešnom príspevku sa budeme venovať najdôležitejšej izbe v dome či byte: obývačke. Obývacia izba je miesto kde sa stretáva celá rodina. Obývacia izba je miesto kam posadíte a pohostíte Vašich známych a priateľov. Obývacia izba je centrálna izba a teda najnavštevovanejšou miestnosťou v dome či byte. Pri zariaďovaní obývačky teda chceme vytvoriť útulný priestor v jednotnom dizajne. Zariadenie obývacej izby by malo navodzovať pocit domova. Musíme zosúladiť nábytok, sedačku a konferenčný stolík. Nábytok v obývačke by samozrejme mal byť aj funkčný. Mal by teda zabezpečiť dostatok úložného priestoru.
Aký nábytok vybrať do obývačky? Je lepšia kompaktná obývacie stena alebo si radšej vyskladáte nábytok v obývačke vďaka sektorovému nábytku.

Obývacie steny

Obývacia stena je súbor skriniek, pre zariadenie obývačkovej steny. Najbežnejšou súčasťou obývacej steny je RTV skrinka respektíve viac RTV skriniek uložených vedľa seba. V závislosti od typu obývacej steny je jej súčasťou vitrína, ktorá je buď samostatne stojaca alebo sa dá zavesiť na stenu. Neodmysliteľné sú závesné police. Police sú otvorené a môžete si na nich vystaviť dekoračné predmety či fotografie.

Obývacia stena BARI s LED osvetlením

 

Obývacia stena ROMA s LED osvetlením  Obývacia stena Tango

Celá obývačková stena je v jednotnom farebnom prevedení. V súčasnosti sú moderné lesklé povrchy. Preferovaná je biela a čierna farba alebo ich kombinácia. Pre modernejší efekt sú obývačkové steny dodávané s LED osvetlením.

Obývacia stena ROMA II s LED osvetlením  Obývacia stena OMEGA I

Sektorový nábytok do obývacej izby

V súčasnosti je moderné a preferované spájanie kuchyne, jedálne a obývačky do jedného otvoreného priestoru. Zosúladenie nábytku v jedálni a obývačke môže byť veľmi obtiažne. Tento dizajnérsky problém Vám pomôže vyriešiť sektorový nábytok.
Sektorový nábytok je skupina samostatných komponentov nábytku v rovnakom štýle, dekore a farebnom prevedení. Súčasťou sektorového systému sú skrine, komody, RTV skrinky, police, ale aj konferenčné stolíky či jedálenské stoly a stoličky. Sektorový systém Vám umožní vyskladať si obývačku presne podľa Vašich predstáv a potrieb. Možno potrebujete viac uložného priestoru. Kúpite si dve komody, prípadne dokúpite tretiu a umiestnite ju v jedálenskej časti. 

MERIS - sektorový systém 

 

 

A čo nábytok vo Vašej obývačke? Máte obývaciu stenu alebo ste uprednostnili sektorový nábytok?