RSS

Blog

Nábytok na balkón - voľný čas na balkóne

Konečne je to tu! Dni sú čoraz teplejšie a my môžeme čoraz viac času tráviť vonku. Vyhrievať sa na slniečku a naberať vitamín D. Je teda čas popozerať sa po záhradnom nábytkuZáhradný nábytok môžete umiestniť na terasu, ale aj balkón. 

Ratanový set Garden stôl + 6 kresiel

 

Malé balkónové sedenie

Ak chceme oddychovať na balkóne, musíme nájsť ten správny nábytok, ktorý nám umožní relax vonku. V malých priestoroch sa najlepšie osvedčia malé zostavy, prispôsobené rozmerom balkóna. Záleží na individuálnych preferenciách, či to bude jedno pohodlné kreslo a maličký stolík, alebo stôl a stoličky. Oplatí sa hľadať skladacie alebo stohovateľné riešenia (možné skladať na seba), vďaka ktorým môžeme ľubovoľne meniť usporiadanie a pohodlne skladovať nábytok bez toho, aby zaberal veľa miesta.

čierny kov + sivá sieťovina - Záhradné skladacie kreslo ROCKYčierna matná  + prírodný ratan - Jedálenský set FONDI + K337   1+2 

Skvelou možnosťou je aj čoraz obľúbenejší multifunkčný nábytok, ktorý plní mnoho rôznych úloh. Čo tak lavica so stolíkom v jednom? Záhradná lavica s výklopným stolíkom je idelánou voľbou na balkón či menšiu terasu.

čierny kov  - Záhradná lavička s výsuvným stolíkom DAGNO

Oplatí sa nájsť aj nejaký priestor na čo i len malú truhlicu, do ktorej zmestíme všetky potrebné doplnky alebo schováme veci, ktoré chceme mať pri oddychu po ruke. Ak náš balkón nie je zastrešený alebo nemáme vysúvaciu markízu, v prospech užívateľov, a rastlín rastúcich na balkóne treba myslieť na dáždnik. Môže ísť o stojace riešenie, aj keď v naozaj malých priestoroch sa lepšie osvedčia predmety pripevnené na stenu, napríklad markíza. Vďaka tomu je pobyt na balkóne ešte príjemnejší, bez rizika úpalu či prehriatia organizmu, ktoré môže byť zdraviu nebezpečné.

Balkónový nočný život - osvetlenie 

Rovnako ako v prípade oddychových zón v záhrade, aj na balkóne chceme často relaxovať, hoci je aj v noci. Dôležité je teda aj osvetlenie. Najčastejším riešením do malých priestorov sú nástenné svietidlá, ktoré nezaberajú miesto na podlahe či stole. Samozrejme, na vybudovanie romantickejšej nálady môžete pridať aj lampáše a sviečky, ktoré dodávajú príjemné teplé svetlo. Skúste využívať aj energiu zo slnka. Môžete siahnuť po solárnom osvetlení, ktoré sa vyrába v nekonečných variantách.

Balkón na relax aj ako záhradka

Každý priestor môže byť usporiadaný tak, aby bol funkčný a krásny. Nezáleží na tom, či ide o veľkú záhradu alebo intímny balkón – dôležitý je dobrý a kreatívny nápad. Jeho realizáciu podporujú rôzne prvky vybavenia a doplnkov dostupné na trhu – od rastlín až po pohodlný, skladací či multifunkčný nábytok, ktorý vám umožní po dlhom dni plnom povinností príjemne relaxovať na balkóne.

Ratanový nábytok na balkón

Ratan je azda najobľúbenejším typom nábytku na balkón či terasu. A to už niekoľko rokov. Aj keď momentálne sa do popredia dostáva industrializmus, teda kov a betón, ratan je akousi stálicou. Je nadčasový! Výrobcovia dnes prichádzajú skôr so svetlým ratanom. V kombinácií s tmavými nožičkami pôsobí kontrastne, ale svetlé drevo dokonale prináša kúsok prírody. Posúďte sami!

Stôl Indira + Stolička K400 - Ratanový stôl INDIRA

 

Hojdacia lavička na terasu či balkón

Ak nemáte prietor na rohovú sedaciu súpravu či jedálenský set, určite by ste mali siahnuť aspoň po kreslo alebo lavičke. Videli ste už našu novinku? Hojdacia záhradná lavička. Doprajte si skutočný relax vonku na čerstvom vzduchu! 

Záhradná hojdacia lavička WILIO

Ako zariadiť malý byt?

Ako zariadiť malý byt?

Usporiadanie malých interiérov je skutočnou výzvou. Plánovanie si vyžaduje mimoriadnu starostlivosť, pretože každý centimeter priestoru je drahý. Uvádzame niekoľko pravidiel pre usporiadanie interiérov so skromnou plochou, vďaka ktorým budú funkčné a pohodlné.

LANDO - sektorový systém

1. Otvorený priestor v malom byte

Otvorený priestor si v posledných rokoch získava na obľube – nielen v malých bytoch. Otvorený priestor dáva pocit priestrannosti a opticky zväčšuje miestnosť. V starej zástavbe sa vám z množstva deliacich stien mohla točiť hlava a obyvateľom dodávali pocit, že sú v labyrinte alebo – v prípade menšieho bytu – v kóji. Nepríjemnosť vtedajšieho nefunkčného usporiadania bytov podnietila hľadanie nových riešení – developerov aj vlastníkov bytov. Znížil sa počet priečok, miestnosti sa začali spájať do jedného celku. V súčasnosti podstatnú časť ponuky bytov na odkúpenie v novostavbách tvoria priestory s dennou zónou, ktorú tvoria: obývacia izba (často s priestorom na jedáleň), kuchynský kút a predsieň. Mnoho kupujúcich pri ďalšom predaji uvažuje aj o zbúraní priečok, aby vytvorili dojem väčšieho priestoru. Stojí za to premýšľať - v prípade potreby môžete stenu nahradiť závesom posuvným na stropných koľajničkách, paravánom alebo nábytkovou doskou v posuvnom systéme.

dub artisan + biely mat - FLAWIA - sektorový systém

2. Minimalizmus v malom byte = nech je to jednoduché

V malých bytoch sa bude hodiť jednoduchý nábytok s minimalistickými tvarmi, bez efektných dekorácií a ladený v tlmených farbách. Bohatosť vzorov a farieb by mohla spôsobiť neporiadok a preplnenosť, ktoré sú v malých interiéroch také nežiaduce. Príliš veľa textúr a materiálov spôsobuje, že byt pôsobí stiesnene a dusno. Z rovnakého dôvodu je najlepšie vyhnúť sa nechávaniu vecí vystavených. Všetko, čo sa dá, je najlepšie skryť do skriniek a zásuviek – poriadok a nedostatok drobností vo výhľade urobia interiér prehľadnejším, priestrannejším a opticky väčším. Namiesto niekoľkých malých kusov nábytku je lepšie rozhodnúť sa pre jeden veľký, kam všetky veci schováme. Aby svojou veľkosťou nezahltila miestnosť, mala by byť vo farbe stien, aby s nimi „splývala“, do jej centrálnej časti môžete umiestniť aj zrkadlovú tabuľu, ktorá ju opticky rozdelí na dve menšie časti.

Obývacia stena Jet

3. Viac svetla v interiéri

Tmavé miestnosti sa zdajú menšie. Čím viac svetla do malého bytu vpustíme, tým lepšie. Pomôžu nám v tom zrkadlá a iné reflexné plochy, ako napríklad tónované sklá. Skvele sa tu bude hodiť nábytok z lakovanej MDF, lesklé látky či menšie prvky zariadenia zo skla, ktoré sú navyše priehľadné a opticky nezaberajú. Svetlá podlaha tiež presvetlí interiér alebo skúste siahnuť po konferenčnom stolíku do sklom.

Pokiaľ ide o umelé osvetlenie, okrem centrálne umiestnených stropných svietidiel poslúžia bodové svetelné zdroje a nástenné svietidlá. Môžeme nimi modelovať priestor presvetlením výklenkov, výklenkov, obrazov alebo pracovných dosiek. S väčším počtom svetelných bodov – a ich rovnomerným rozložením v interiéri – môžete rezignovať aj na stropné svietidlá, tradične zavesené v strede. Ako zdroj svetla môžete využiť aj vitrínu s LED osvetlením.

korpus biely mat / dvierka biely lesk WW FY 42 - Vitrína Fly T42

4. Šikovné zladenie farieb

Svetlé farby zväčšujú, tmavé farby majú opačný efekt. V malých interiéroch sa odporúča použiť jemné farby a veľké množstvo bielej, ktorá dokáže zázraky. Ak sa bojíme nudy a chceme interiér oživiť, pridajme pár drobných prvkov zariadenia v intenzívnych farbách – napríklad lampu, závesy či koberec. Výsledok prinesie spokojnosť, a zároveň interiér nezahltíme. Nezabúdajme, že šikovné použitie farieb môže pomôcť zmeniť proporcie miestnosti. Ak je vysoký, strop opticky znížte natretím stien do 1/3 alebo 2/3 výšky inou ako bielou farbou. Ak je interiér príliš dlhý, skrátime ho, ak jeho kratšie steny natrieme tmavšou farbou ako tie dlhšie.

Sedacia súprava Silva

5. Aranžérske triky do malého bytu

- Ak je interiér vysoký, môžete doň nainštalovať medziposchodie (na ňom usporiadať spálňu) a v schodoch skryť šikovné úložné priestory.

- Namiesto tradičného konferenčného stolíka sa rozhodnite pre taký, kde môžete ukladať veci. Navyše, ak má kolieska, bude ho jednoduchšie presúvať z miesta na miesto. Multifunkčný nábytok je skvelým riešením v malých interiéroch, hľadajte teda konferenčný stolík s úložným priestorom.

Konferenčný stolík PODIUM

- Pri kúpe jedálenského stola si všímajte, či má zásuvky – vždy ide o ďalší úložný priestor.

- Nábytok na nožičkách (obzvlášť vysokých) je „odlepený od podlahy“, vďaka čomu pôsobí v interiéri ľahšie a menej zapratane.

biela + dub flagstaff - CARLO - sektorový systém

- Na police a do závesných skriniek sa zmestí veľa vecí, ktoré nezaberú miesto na podlahe.

- V kúpeľni môžete použiť zrkadlo na celú stenu. Ide o skvelú úpravu na zväčšenie interiéru.

Máte ďalšie tipy pre malý interiér? Prezraďte nám ich!

Skriňa alebo šatník, to je otázka!

Skriňa v spálni - klady a zápory

Spálňa je jedinečný priestor v každom dome. Je to miesto, kde si chce človek oddýchnuť, zrelaxovať a skvele sa vyspať. Jedným zo základných princípov feng shui je udržiavať harmóniu. Usporiadaný priestor by mal zodpovedať životnému štýlu a preferenciám obyvateľov, no rovnako dôležité je, aby plnil funkcie, ktoré mu boli pridelené. Niet pochýb o tom, že najdôležitejším kusom nábytku v spálni je pohodlná posteľ, ktorá vám umožní pohodlný odpočinok. My odporúčame boxspringovú posteľ. U našich zákazníkov je práve tento typ postele momentálne veľmi obľúbený. 

Monolith 37 + typ čela III - Manželská posteľ Calipso 160/180

 

Ak máme veľký byt, tak spálňa môže slúžiť len na spanie, no vo väčšine prípadov má aj iné funkcie. Niekedy je tam pracovňa alebo toaletný stolík a ešte častejšie tam môžeme vidieť šatník. Umiestnenie tohto kusu nábytku do spálne má mnoho výhod, ale aj niektoré nevýhody. Medzi nevýhody môžeme zaradiť: potreba ponechať voľný priestor na otvorenie dverí. Ak sme snívali o miestnosti určenej len na oddych, tak za nevýhodu možno považovať aj prítomnosť šatníka. Vďaka skriniam na mieru do spálne je však možné vybrať dokonalý model, ktorý dokonale ladí s konkrétnou miestnosťou. V dnešnom texte sa zameriame predovšetkým na samostatne stojace spálňové skrine. Ich výhodou je nielen široký výber, ale aj to, že sa dajú umiestniť prakticky na akékoľvek miesto a pri zmene usporiadania premiestniť. Skriňa v spálni umožňuje súkromie. Ak bývate s ostatnými členmi domácnosti, vďaka šatníku si ľahko vyberiete všetky potrebné veci a prezlečiete sa v izbe. To je mimoriadne dôležité najmä pre ľudí, ktorí nemajú radi všadeprítomný chaos.

Ako si vybrať dokonalú skriňu do spálne?

Je pravda, že na otázku, ako si vybrať dokonalú šatníkovú skriňu do spálne, neexistuje jednoznačná odpoveď, no existuje množstvo tipov, ktoré môžu tento proces výrazne uľahčiť. Hneď na začiatku by ste sa mali zamyslieť nad využitím nábytku. Či do nej chceme uložiť len oblečenie, alebo napríklad aj posteľnú bielizeň.

vnútorné rozloženie skrine  - Skriňa ROMUALDA 180

Iné usporiadanie bude mať skriňa vyhradená len na oblečenie a inak bude vyzerať skriňa, ktorého časť chceme použiť na knižnicu alebo knižnicu. V súčasnosti medzi sebou bojujú dve možnosti. Napriek tomu si väčšina ľudí nevie predstaviť skriňu bez dverí, no každým rokom je čoraz obľúbenejšia otvorená skriňa. Prvá možnosť sa zdá byť univerzálnejšia. Prídavné vešiaky sa dajú napríklad zavesiť na vnútornú stranu dverí a prípadný neporiadok nie je hneď viditeľný. Pri uzavretej spálňovej skrini nemusia uložené veci k sebe farebne ani štýlovo ladiť a ani na tom veľmi nezáleží. Je to však dôležité v prípade otvoreného šatníka. Umožňuje vystaviť oblečenie a doplnky, no najlepšie vyzerajú, keď majú spoločného menovateľa. Je tiež veľmi dôležité udržiavať poriadok, neporiadok okamžite upúta a vyvoláva pocit estetického chaosu. Otvorená šatníková skriňa do spálne sa hodí, keď chcete niektoré z políc využiť napríklad na malú knižnicu. Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj vzhľad šatníka. Našťastie je teraz k dispozícii taká široká škála rôznych variantov, že dokonalý model bude možné zladiť do každej spálne bez ohľadu na jej veľkosť a štýl.

biela / orech baltimore - MORENA šatníková skriňa

Skriňa na mieru do spálne - čo potrebujete vedieť?

V dobe širokého výberu najrôznejších produktov zákazníci čoraz viac hľadajú modely, ktoré splnia všetky ich očakávania. Táto tendencia je viditeľná napríklad v oblasti nábytku. Každým rokom si čoraz viac ľudí kupuje nábytok na mieru, ktorý je schopný splniť všetky očakávania daného zákazníka. Záleží na individuálnych preferenciách konkrétneho človeka, napr. konečný vzhľad šatníka, jeho veľkosť a počet a rozstup políc. Vďaka možnosti vytvorenia dokonalého kusu nábytku, sa zrazu aj zdanlivo nie príliš funkčná spálňa stáva praktickou. Spálňový nábytok vyrobený na mieru prichádza v rôznych prevedeniach.

čierna + orech baltimore - MORENA sektorový systém

Ak potrebujete veľa úložného priestoru, dobrou voľbou je šatníková skriňa s nadstavcom. Na horné police môžete uložiť napríklad sezónne oblečenie alebo menej často používané kusy oblečenia. Zásuvky sú zasa skvelým miestom na ponožky, spodnú bielizeň a rôzne drobnosti.

moderná skriňa s nadastavcom

Šatník do spálne s vešiakovou časťou funguje najmä pre ľudí, ktorí musia denne dodržiavať elegantný dress code. Vďaka tomu si môžete pripraviť oblečenie na celý týždeň a nemusíte sa každý deň trápiť so žehlením. Okrem toho, ak v predsieni nie je miesto, môžu sa na tyče umiestniť aj bundy, kabáty.

WENECJA - spálňový sektorový systém

Ako vyčistiť odtok drezu v kuchyni?

Ako vyčistiť odtok drezu v kuchyni?

Asi každý z nás sa už stretol so situáciou, že voda sa po zapnutí namiesto toho, aby voľne prúdila do potrubia, začala zhromažďovať v dreze či umývadle. To znamená, že musíme vyčistiť odtok. Vo väčšine prípadov si zato môžeme sami. Samozrejme, najlepšie je nedopustiť to, aby sa to stalo, ale ak sa to stane... Naučte sa, ako vyčistiť umývadlo rôznymi domácimi metódami.

Problémy s upchatým umývadlom často začínajú celkom nenápadne. Voda klesá trochu pomalšie, počuť jemné žblnkotanie. Tieto znaky však môžu viesť k skutočným problémom. Nakoniec voda prestane tiecť úplne a začne sa naša nočná mora. Problému sa môžeme zbaviť zavolaním inštalatéra, alebo sa môžeme pokúsiť poruchu odstrániť sami. Poďme sa teda pozrieť, ako vyčistiť odtok drezu v kuchyni.

Sektorová kuchynská linka BOLONIA

Prvá metóda - postarajte sa o umývadlo!

Lepšie predchádzať ako liečiť. Toto tvrdenie lekárov v prípade umývadla bude platiť tiež. Je veľmi dôležité zabrániť situácii, aby sa umývadlo neupchaloo. Jedným z prvkov, ktorý v tom pomôže, je správna starostlivosť o stav nášho drezu. Je veľmi dôležité nehádzať do nej zvyšky jedla, kávovú usadeninu, čaj a iné podobné zvyšky.

Veľmi veľkou chybou je vylievanie horúceho tuku priamo do drezu. Po stuhnutí sa hromadí v potrubí, ak k nemu pridáme zvyšky jedla, veľmi ľahko upcháme celý odtok a tým pádom budeme mať upchatý drez.

Drez Basic 170 + batéria Karina

Dobrým nápadom na odstránenie zvyškov jedla v kanalizačnom systéme je inštalácia malého sitka do odtoku drezu. Obstarávacie náklady sú prakticky nulové, ale výhody takéhoto riešenia sú už teraz veľmi podstatné. Aj keď sa nám takto nepodarí odtok úplne zabezpečiť, výrazne oddialime proces upchávania potrubia. Na trhu je dostupných množstvo rôznych sitiek, vďaka ktorým ľahko zladíme tú správnu veľkosť k nášmu drezu.

Drez Basic 170 + batéria Karina

Okrem sita nájdeme aj iné spôsoby, ktoré uľahčia zbavenie sa zvyškov jedla a iného odpadu. Takýmto riešením je namontovať drvič odpadu. Jedná sa o mlynček, ktorý mal k nám všelijaký odpad a ten sa nesmie usádzať v potrubí. Vďaka tomu sa všetko, čo ide do drezu, melie, nič po ňom nezostane a nič nezhnije.

Ako sa starať o umývadlo, aby sa nezanášalo?

Zďaleka najlepšou metódou je nenechať odtok upchať. O drez sa môžeme postarať pomocou niekoľkých jednoduchých metód, ktoré predĺžia životnosť nášho drezu. Prvým krokom je pravidelné umývanie. Oplatí sa však staviť na šetrnejšie metódy ako drhnutie oceľovou vlnou, táto metóda z dlhodobého hľadiska zničí každé umývadlo. Ďalšou činnosťou, ktorú treba vykonávať pravidelne, je nalievanie horúcej vody do drezu. Stojí za to pridať citrón, ktorý má antibakteriálne vlastnosti.

Druhá metóda - chemikálie

Chemikálie sú najbežnejším spôsobom čistenia upchatého drezu. Nájdeme ich prakticky v každom obchode. Hlavnou zložkou čistiacich prostriedkov na potrubia je hydroxid sodný (koncentrácia - cez 30% v jednom z obľúbených produktov) a ich pôsobenie je silne žieravé a často nebezpečné pre naše zdravie, preto musíme byť opatrní a riadiť sa pokynmi výrobcu. Ak budeme dodržiavať pokyny výrobcu týkajúce sa použitia a jeho aplikácie, nič zlé by sa nám nemalo stať. Chemické prostriedky sú ideálne, keď je upchatý drez tesne za odtokom alebo tiež v situáciách preventívnej starostlivosti o potrubie.

Drez Basic 170 + batéria Karina

Tretia metóda - domáce overené recepty na upchatý drez

Chemické prostriedky sú bežným riešením u veľkej skupiny priaznivcov. Ľudia, ktorým záleží na prírodnom prostredí a chcú žiť v súlade s prírodou, sa však väčšinou rozhodnú zvoliť prirodzené domáce metódy na vyčistenie upchatého drezu. Často používajú každodenné potravinárske výrobky a vytvárajú svoje vlastné čističe drezov. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že to, čo máme v kuchynských skrinkách, môže byť účinným čistiacim prostriedkom. Mnohé z domácich metód nám pomôžu ľahko vyčistiť upchatý drez a bude to ekologické riešenie.

Jednou z najznámejších a najúčinnejších prírodných metód na čistenie drezu je zmes jedlej sódy a octu. Tieto dve ingrediencie nájdete takmer v každej domácnosti. Ako vyčistiť drez pomocou sódy bikarbóny a octu? Do upchatého umývadla musíme naliať sódu bikarbónu (pol šálky) a potom naliať rovnaké množstvo octu. Potom odtok upcháme. Najlepšie handričkou a počkajte asi 30 minút. Počas tejto doby dôjde k chemickej reakcii medzi octom a sódou bikarbónou. Pena, ktorá sa vytvorí, by sa mala asi po 30 minútach opláchnuť.

ilustračné foto - Granitový drez Cadit 20 + batéria Siros

Ak na upchatý drez nezaberajú žiadne chemikálie z obchodu, ani tie, ktoré sme si sami vyrobili a my sa pýtame, ako vyčistiť potrubie, tak nám nezostáva nič iné, ako použiť mechanické spôsoby zatlačenia potrubia. Jednou z najpopulárnejších mechanických metód na čistenie drezu je tradičný gumený piest. Takéto zariadenie by malo byť v každej domácnosti, pretože nás môže v mnohých situáciách zachrániť od vážnejších problémov. Používanie tohto zariadenia je veľmi jednoduché, no efekty, ktoré prináša, môžu byť veľmi dobré.

Ako vyčistiť umývadlo pomocou piestu? Predtým, ako začneme čistiť potrubie, nezabudnite voľnou rukou zablokovať prepadový otvor v umývadle, pretože voda sa môže vrátiť a postriekať nás. Gumovú misku z posúvača priložte k odtoku v umývadle a zatlačením na tyč ju niekoľkokrát stlačte. Väčšinou to stačí na to, aby voda nazbieraná v dreze pokojne odtiekla do kanalizačného potrubia a my môžeme byť radi, že sme potrubia vyčistili. Ak nedôjde k žiadnemu účinku, operácia by sa mala opakovať niekoľkokrát

Poslednou možnou situáciou je vážne zablokovanie niekde hlbšie a vtedy potrebujeme skutočne iné vybavenie ako domáce prostriedky na upchatý drez. Ako vyčistiť silne zanesený drez? V situácii, keď očakávame, že blokáda bude hlbšia, mali by sme siahnuť po špirále alebo inak známej ako had. Ide o pružinu, ktorá má na jednom konci ostrý koniec a na druhom kľuku. Kanalizačná pružina sa dodáva v rôznych dĺžkach a hrúbkach. Stojí za to venovať pozornosť tomu, pretože jeden používame na kanalizáciu a druhý na umývadlo. Na upchatie potrubia sú potrební dvaja ľudia. Jeden ho zasunie do odtoku a druhý ho zároveň pomocou kľuky priskrutkuje do inštalácie. Aj keď je správna pružina prispôsobená a bezpečná pre kanalizáciu, vždy existuje riziko poškodenia.

Posledná možnosť - zavolajte profesionála

Je dobré vedieť, že existuje veľa spôsobov, ako vyčistiť umývadlo a vo väčšine prípadov si s týmto problémom poradíme sami. Každý by si mal individuálne vybrať pre seba tú najlepšiu metódu a vyskúšať, čo mu vyhovuje. Najjednoduchšie bude, ak budeme dodržiavať zásadu starať sa o drez a pravidelne ho čistiť. Vďaka prevencii nebudeme musieť hľadať spôsob, ako umývať vyčistiť a riziko upchatia bude minimálne.

91 carbon - Granitový drez Niagara 10 + batéria Afra

Samozrejme, môže sa stať, že sa nám nepodarí vyčistiť drez svojpomocne. Potom kontaktujte špecialistu, ktorý to urobí za nás. Inštalatér má okrem bohatých skúseností aj mnoho špeciálnych nástrojov, ktoré Vám umožnia rýchlo a efektívne vyčistiť upchaté potrubia v dome.

 

Akú poťahovú látku na sedačku si vybrať , ak máme doma mačku?

Pes, mačka alebo máte doma iného domáceho miláčika? Naši štvornohí priatelia s nami často odpočívajú na sedačke alebo v kresle. Zatiaľ čo chlpy odstránite pomerne ľahko, použitím vhodných nástrojov, škarabnce po pazúroch už zrejme neodstránite. Akú poťahovú látku na sedačku si vybrať, keď máme doma psa alebo mačku?

Zdroj: internet

Čo treba zvážiť pri výbere látky pre zvieratá?

Látky pre zvieratá musia spĺňať množstvo požiadaviek, no predovšetkým musia byť príjemné na dotyk a pohodlné – najmä pre majiteľov. Materiál na nábytok by mal vyzerať skvele dlhé roky, aj keď sa na ňom každý deň hrá pes alebo mačka.

Nube - Vzorkovník 2. cenová skupina

Vysoká odolnosť proti oderu

Pred výberom látky sa oplatí venovať osobitnú pozornosť technickému listu a špecifikácii látky pre čalúnenie nábytku. Mačka môže nábytok ľahko poškriabať, preto je potrebné zvoliť látku s inovatívnou štruktúrou. Perfektné v tomto prípade budú poťahové materiály s vysokou odolnosťou proti oderu. Dobre poslúži látka bez viditeľných väzieb, napríklad velúrové látky, zamat, ženilka. Tým sa znižuje možnosť roztrhnutia látky mačacími pazúrmi. Zamatové sedacie súpravy, sú momentálne veľmi trendy. Dodajú interiéru lesk, eleganciu a nádych luxusu. 

Nube 20 - Sedacia súprava Sado

Jednoduché čistenie

V prípade poťahovej látky nábytku je dôležité jednoduché čistenie. Pes môže vyskočiť na pohovku a zašpiniť ju  labkami. Skvelou voľbou je nábytok potiahnutý látkou, ktorá sa jednoducho čistí. V prípade správneho materiálu stačí povrch pretrieť handričkou, aby bol kus nábytku opäť bezchybný. Hladké látky pre zvieratá budú skvelou voľbou, ak sa chcete rýchlo zbaviť chlpov.

Loco 45 - Sedacia súprava Silva

Vodeodolná látka na sedaciu súpravu

Predchádzajúci bod je neoddeliteľne spojený s nasledujúcim. Ak máte doma psa alebo mačku, určite zvoľte hydrofóbne látky. Takýto materiál je pokrytý vrstvou, ktorá zabraňuje absorpcii tekutín. Pri moderných tkaninách sa tekutiny hromadia na povrchu. Vďaka tomu je čistenie nečistôt neuveriteľne jednoduché. Voda nevsiakne do látky, stačí teda ak ju z povrchu odsajete handričkou alebo servítkou. Ak teda máte domáceho miláčika potrebujete vodeodolnú látku na sedaciu súpravu alebo aj kreslá. Oceníte to hlavne v čase keď budete mať doma šteniatko alebo mačiatko.

Velvetmat  - Vzorkovník 2. cenová skupina

Vo farbe srsti

Tento bod nie je povinný, ale stojí za to ho vziať do úvahy pri výbere poťahových látok. Ak chcete minimalizovať viditeľnosť srsti na nábytku, zvoľte farbu látky podobnú farbe srsti vášho domáceho maznáčika.

Látky pre zvieratá – ktoré látky si nevybrať?

Už vieme, na aké vlastnosti látok by si majitelia domácich zvierat mali dávať pozor. Spomenúť však musíme aj látky, ktoré v domácnostiach so psom či mačkou nemusia dobre fungovať. Hovoríme o prírodnej koži a ekokoži. Oba materiály majú rôzne výhody. Je ľahké ich udržiavať čisté. Prach, piesok, zvieracie chlpy alebo rozliate tekutiny sa dajú veľmi rýchlo odstrániť. Problém však nastáva z hľadiska odolnosti voči mechanickému poškodeniu. Koža a ekokoža bohužiaľ nie sú odolné voči poškodeniu spôsobenému napríklad mačacími pazúrmi.

Berlin 01 + ekokoža Soft 011, ĽAVÁ - Sedacia súprava Havana

 

Nielen mechanické poškodenie, ale aj nebezpečenstvo pre prazúriky Vášho miláčika. Určite sa vyhnite tkanej látke a aj pletenine.

Elma 14 - Sedacia súprava Cloud

 

Máte v dome či byte psa alebo mačku? Ako je natom Váš nábytok? Podľa čoho ste vyberali poťahovú látku na sedaciu súpravu?

Jarná únava! Ako ju prekonať? A je vôbec skutočná?

Jar je tu! Po skutočne krátkej zime nastala jar, ta práva nefalšovaná jar. Všetko kvitne, pučí, raši, prebúdza sa. Prečo teda sme teda my tak unavení? Prečo každý hovorí o jarnej únave? To Vám prezradíme neskôr. Ale keď už tá jarná únava prišla, tak Vám chceme ukázať ako ju prekonať.

Free photo young beautiful female with dark hair dressed white t-shirt lying under blanket on soft bed

Oddych v kresle

Ste unavení, potrebujete oddych. Aj keď jarná únava nepatrí k druhom únavy z vyčerpania, môžete sa pokúsiť zahnať ju oddychom. Posaďte sa do kresla, my odporúčame kreslo ušiak alebo aj hojdacie kreslo ušiak. Vyložte si nôžky na taburetku. Vypijte si bylinkový čaj, kávu, či pohár vína. Pustite si film či seriál. Oprášte Vašu knižnicu a vyberte si Vašu obľúbenú knihu.

Free photo a young woman is reading a book while sitting on an armchair by the window

Našim typom je leňoška. Oddych pri otvorenom okne! Načerpajte energiu z jarného slnka a čerstvého vzduchu. Ľahnite si na lenošku, zatvorte oči a počúvajte prebúdzajúcu sa prírodu. Leňošku odporúčame na celoročný oddych! :) Už ste ju niekedy vyskúšali? Skutočne odporúčame. Mali sme ju na predajni a môžeme Vám povedať, že ležanie je skutočne veľmi veľmi pohodlné.

Loco 45 - Leňoška Loren

Oddych na terase

Ako bojovať proti jarnej únave? Jednoducho využite novú energiu, ktorá v prírode vzniká. Načerpajte vitamín D zo slniečka. Sadnite si na terasu, urobte si kávu, čaj a len tak sa vyhrievajte na slnku. V zime ste totiž vyčerpali zásoby vitamínu D, ktoré ste si v lete nazbierali. Telo je teda unavené aj preto lebo mu chýba tento vitamín. Tak šup na terasu. Kúpte si sedaciu súpravu na terasu a pokojne tam môžete aj ležať alebo tráviť čas s návštevou. Bojujte proti jarnej únave spoločne!

Ratanový set Garden stôl + 6 kresiel

Jarná kuchyňa

Naše ďalšie odporúčanie je: s príchodom jari, šup do kuchyne! Budeme sa opakovať, ale proti jarnej únave jednoducho použite to, čo sa v prírode aktuálne deje. Rašia rastiliny ako medvedí cesnak či pŕhľava. Vyskúšajte overené tradičné recepty napríklad z medvedieho cesnaku. Pripravte si polievku či pomazánku a nabijte svoje telo vitamínmi. Medvedí cesnak má neuveriteľne detoxikačné účinky, posilňuje imunitu, pomáha pri vysokom tlaku aj bolestiach hlavy. Tak šup do kuchyne, Váš organizmus sa tak prečistí a jarná únava bude rýchlo preč. Máte nejaký overený recept s medvedím cesnakom? Napíšte nám ho.

dub wotan + svetlosivý mat - Kuchynská linka VERA

 

Existuje vôbec jarná únava?

Vraj že, ani nie! Keď sa zamyslíte je to trochu nelogicke, aby v čase keď sa všetko prebúdza a príroda je plná energie, my sme naopak unavení. Lekári hovoria, že je to spôsobené tým, že práve v tomto období dochádzaju ľudskému telu zásoby vitamínov a živín, ktoré si nahromadilo v lete. Už sme spomínali vitamín D. Riešenie jarnej únavy je teda jednoduché. Doplňte telu živiny a vitamíny, ktoré mu chýbajú. Ale skúste proti jarnej únave bojovať už v jeseni a zime. Tento rok skúste dopĺňať živiny pravidelne aj počas jesene a zimy a výsledok uvidíte o takomto čase o rok.

A čo Vy? Veríte na jarnú únavu? :)

Hojdacie kreslo ušiak

Jedno z najobľúbenejších kresiel - ušiak - sa dočkalo skvelého vylepšenia. Aj do našej ponuky sme hneď zaradili hojdacie kreslo ušiak. Poznáte kreslo ušiak? Mohutné, pohodlné, s podrúčkami, chrbtovou opierkou a opierkou hlavy. Vyzerá nejak takto:

Riviera 81 - modrá - Kreslo s taburetkou Astrid 3

 

Ideálne kreslo na sledovanie televízie, čítanie knihy, pitie kávy. Nemusíte sa báť ani keď v ňom zaspíte. Hlavu si pohodlne opriete. Tento typ kresla je veľmi obľúbené už niekoľko rokov. Jeho tvar sa rokmi nezmenil, čo je skvelé, lebo kreslo je nesmierne pohodlné. Dôležité je, že ušiak môže byť aj dizajnové kreslo, či už v obývačke alebo spálni. Dnes je v ponuke široká škála poťahových látok, Vaše kreslo tak môže byť skutočne jedinečné.

nohy buk + látka Riviera 38 smaragdová + vzor Jungle - Kreslo Belek nohy buk + látka Lux 29 mentolová + vzor Evo 29 - Kreslo Belek

Hojdacie kreslo ušiak

Hojdacie kreslo je znakom pohodlia už od pradávna. Teraz je pohodlie hojdacieho kresla znásobené pohodlím, ktoré ponúka ušiak. :-) Zbudnite na frázy, že hojdacie kreslo je pre babičky a deduškov. Dnes je hojdacie kreslo súčasťou mnohých moderných interiérov. Môžete si vybrať poťahovú látku, ale aj farbu dreva. Hojdacie kreslo môže ladiť s Vašou sedacou súpravou alebo naopak, môže byť vo výraznom kontraste. Čo si vybriete Vy?

Stred Kronos 11 + boky Tropic 2 + nohy biele - Kreslo Ušiak 195 Stred Kronos 26 + boky Tropic 5 + nohy čierne - Kreslo Ušiak 195

Dizajnové hojdacie kreslo

Na záver trošku odbočíme od ušiakov. Chceme Vám totiž ukázať absolútne novinky! Huňaté kreslo je momentálne veľmi trendy. Látka má názov Bouclé, je veľmi príjemná na dotyk a pohodlná na sedenie. 

Hojdacie kreslo Liberto Hojdacie kreslo Austin

Je to skutočne dizajnový šperk a vo Vašom interiéri sa rozhodne zblyskne. Trúfli by ste si na takéto výrazne kreslo?

Interiérový dizajn a trendy v roku 2023 - ,,všímavosť" v dizajne

Ako sa dočítame na stránkach jedného z najväčších veľkoobchodníkov s interiérovými prvkami v Severnej Amerike, v roku 2023 má byť všímavosť v dizajne dôležitým trendom. Ide o reakciu na čoraz rýchlejšie tempo každodenného života a obrat k minimalizmu a striedmosti interiérového dizajnu, ktoré sa majú premietnuť do aranžmán vedúcich k relaxácii a pomalému životu. Redaktori stránky uvádzajú, že výraz „mindfulness“ je v poslednom čase na Pintereste v kontexte interiérového dizajnu vyhľadávaný až o 200 % častejšie ako predtým.

Čo je to ,,mindfulness"?

Prvýkrát sa tento pojem objavil v psychológií. Podstatou je naučiť sa zastaviť a sústrediť. V dnešnej dobe každodenne prijímame množstvo podnetov, sme vyrušovaní pri práci. Potom sa nám zdá, že nám úlohy trvajú dlho, potrebujeme sa zastaviť, ale zastavenie by znamenalo, že sa všetko zrúti. Častokrát to takto vidíme. Ale to zastavenie je potrebné. Americký vedci zistili, že až 47% času je naša myseľ rozlietaná. Rozmýšľame čo sa môže stať, čo by sa malo stať, atď. Mindfulness je stav kedy sa máme sústrediť na prítomnosť. Ako by sa to malo prejaviť v zariadení Vášho domu či bytu? Minimalizmus a striedmosť pri výbere nábytku. Zvoľte radšej biely, svetlý nábytok, ktorý vo Vás navodí pocit čistoty a pokoja. Môžete použiť aj prírodné materiály a dekory, ktoré Vám pomôžu pri oddychu a relaxácií.

Biofília, alebo ešte väčší návrat k prírode

Podľa analýzy britskej agentúry Rooster nás v roku 2023 čaká ešte väčší návrat k prírode. Samozrejme, reč je o biofílii, trende, ktorý má za cieľ pozvať k našim dverám čo najviac zelene. Prostredie prírody v interiéri ovplyvní našu náladu a pohodu. To je dobrá správa – ak ste sa doteraz inšpirovali trendom mestskej džungle, v podstate sa toho veľa nezmení. Vsaďte na rastliny, ktoré prečisťujú vzduch, zariaďte si byt črepníkovými kvetmi a skombinujte ich do zaujímavých kompozícií. Bez ohľadu na to, ako sa trend oficiálne volá, rastliny určite spríjemnia Váš domov.

DROP - študentský systém

 

Monet 95 - Sedacia súprava Porto New

 

Keď hovoríme o návrate k prírode, máme na mysli aj prírodné materiály. Obľúbeným bude tento rok ratan. Nie na terase či balkóne, ale priamo v interiéri. Či už to bude vo forme doplnkov alebo napríklad kresla, to necháme na Vás.

prírodná - Hojdacie kreslo Rocco čierny kov + syntetický ratan + viacfarebná látka - Ratanové kreslo GARDENA 1S

Multifunkčné riešenia v interiéri

Modulárny nábytok, ktoré nájdu v domácnosti viac ako jedno využitie, sú ďalším trendom v interiérovom dizajne pre rok 2023, ktorý stojí za to mať na pamäti. Dizajnéri sa snažia o maximálnu funkčnosť a voľnosť pri používaní konkrétneho vybavenia. Modulárny nábytok je dobrý spôsob, ako plne prispôsobiť dizajnové prvky vlastným potrebám a architektonickým podmienkam interiéru. Skvelým príkladom je posteľ, skriňa aj písací stolík v jednom

biela / tyrkysová - MOBI posteľ s písacím stolíkom MO21

 

Zemité farby v interiéri

Tento rok sa určite nebudeme sťažovať na farebnú nudu, pretože najnovšie trendy v interiérovom dizajne nám ponúkajú širokú škálu útulných a teplých odtieňov. Podľa webu Decor Design Trends budú v roku 2023 módne farby inšpirované prírodou, teda odtiene pieskovej, hnedej, červenej, zelenej či koralovej. Je to efektná farebná kombinácia, ktorá môže poskytnúť skvelé efekty pri zariaďovaní interiéru. Ak chcete, aby sa váš domov cítil naozaj útulne, môže to byť dobrý tip.

Palladium 9 - Sedacia súprava Jezzi

Etnické vzory a výrazné textúry

Mariana Betinelli, autorka blogu Interior Notes, vo svojej reportáži z Milan Design Week upozorňuje na etnické vzory a výrazné textúry. Prvky tohto typu sa objavili v mnohých projektoch a môžeme očakávať, že trendy v interiérovom dizajne budú v budúcom roku zahŕňať vzory inšpirované africkou kultúrou a výrazné textúry.

PRAVÁ - Sedacia súprava BonettAko môžete vidieť, rok 2023 v interiérovom dizajne sľubuje, že bude naozaj zaujímavý. Vyššie popísané trendy sú len projektovanými trendmi v dizajne, ktoré môžu byť skvelou inšpiráciou pre zmeny vo Vašom byte. Nezabudnite aj na Farbu roka 2023, aj na ňu musíte pamätať pri dizajnovaní Vašich domovov tento rok.

 

Jarná dekorácia bytu - jednoduché a lacné spôsoby

Myslíme, že je čas na jarné interiérové dekorácie! Vzdajme sa zimnej jednotvárnosti a zaveďme konečne do interiérov optimistický závan jari. Ukážeme Vám, čo robiť, aby ste vniesli do Vášho domu jar a nezruinovali Váš domáci rozpočet.

Aby ste cítili jarnú atmosféru v miestnosti, sú potrebné tri atribúty:

  • kvety/rastliny,
  • farby 
  • prírodné materiály

Kvetinové dekorácie v interiéri

Krásne kytice, prírodné kvety priamo zo záhrady či lúky sú vždy žiadanými prvkami v bytoch. Takmer vždy sú súčasťou nášho interiérového dizajnu. Asi si v tejto chvíli takmer každý z Vás klope na hlavu - "kde dostanem kvety z lúky vo februári?" Čoskoro obchody zaplavia rôzne formy narcisov či hyacintov - v sklenených dózach či kovových košíkoch, sedmokrásky či nezábudky, zatiaľ nám na pomoc prichádzajú umelé rastliny. Áno, áno, vieme.... umelé kvety vo váze sú peržitok. Nie nevyhnutne. Umelé rastliny momentálne zažívajú renesanciu. Treba si uvedomiť, že napodobeniny skutočných kvetov dostupné v obchodoch nie sú podobné tým spred rokov. Umelé rastliny sa dnes vyrábajú z kvalitných materiálov s dôrazom na detailnú reprodukciu. Preto sú klamlivo podobné živej vegetácii. Pri správnom výbere môžu byť ideálnym prvkom jarnej výzdoby bytu. A sú vhodné aj pre ekologicky zmýšľajúcich. Dnes sa totiž umelé kvety vyrábajú aj z recyklovateľných materiálov.

Free photo still life interior with decor items in home living room

Okrem kvetov vo vázach povzbudzujem všetkých, aby použili črepníkové rastliny. Rôzne formy, veľkosti, farby. Možnosti sú nekonečné. Ak ale chceme vniesť do bytu jar, kvety sú základom, v akejkoľvek forme.

Dora 21, PRAVÉ PREVEDENIE - Sedacia súprava Kairos

Ak nepočítame všetky floristické 3D formy, nezabúdajme ani na maľby, skice, plagáty a iné formy umenia. Výmena kresieb alebo pohľadníc na stene fotogalérie je jednoduchý a lacný spôsob, ako dať jarnej izbe novú podobu.
Náš TIP: ak ste dostatočne odvážny a otvorený moderným trendom, môžete priniesť jar do Vášho domova aj prostredníctvom nábytku. Napríklad kreslo vo vzorovanej látke.

nohy buk + látka Riviera 38 smaragdová + vzor Jungle - Kreslo Belek

Jarné farby v interiéri

Po dlhých a studených mesiacov tmy je farba nesporne spojená s jarou, znovuzrodením a teplom. Do bytov ju môžeme pozývať rôznymi formami. Premaľovanie jednej steny je lacný spôsob, ako veci zmeniť. Tapety sú o niečo drahšie.

KEVIN - študentský sektorový systém

Farebný čalúnený nábytok sa stal v posledných mesiacoch najžiadanejším. Ak si takýto výdavok nemôžete dovoliť, vždy môžete svoju starú sedačku zatraktívniť poťahom na mieru, zaujímavou prikrývkou či prehozom a samozrejme vankúšmi. Všetky tieto prvky si môžete napríklad aj svojpomocne uháčkovať. Ak sa práve obrezáte po novej sedačke či kresle, skúste si ich pozrieť aj vo výraznejších farbách ako žltá či zelená.

Loco 33 - Sedacia súprava Larco

Prírodné materiály v interiéri

Neviem ako Vy, ale vždy, keď vidím prírodný ratan alebo prútie, moje myšlienky sa presunú do teplých dní strávených v záhrade. V súčasnosti prevládajúci BOHO štýl ešte viac nabáda k permanentnému zavádzaniu takýchto prvkov do bytu. Usporiadanie obývačky s ratanovými kreslami v obývačke už nie je znakom chudoby a nevkusu, a ľanové makramé na stene nie je pozostatkom 70. rokov, ale atribútom módneho štýlu interiéru. Zapletať makramé nie je vôbec také náročné. Skúste online návody, alebo si nechajte makramé vyrobiť na mieru, podľa Vašich predstáv u nejakej šikovnej handmade umelkyne.

Free photo beautiful summer modern home interior design

Aké jarné dekorácie máte doma Vy?

Ženy musia spať dlhšie! Vieme prečo!

Nie je to poplašná správa, ale ani žiaden mýtus. Ženy naozaj musia spať dlhšie ako muži. Je to vedecky dokázané! Dospelý človek by podľa lekárov mal spať 6-8 hodín. Je to ideálny čas pre správnú regeneráciu organizmu. Áno, to je základná úloha spánku: regenerácia organizmu. Prečo teda ženy musia spať dlhšie? A o koľko minút či hodín dlhšie ako muži?

Ženy musia spať dlhšie ako muži!

Prvým dôvodom prečo ženy musia spať dlhšie, je že ženský mozog z medicínskeho hľadiska je zložitejší. Nie je žiadnym tajomstvom ani mýtusom, že ženy dokážu robiť viac vecí naraz, zatiaľ čo muži sa vždy sústredia iba na jednu aktvitu. Týmto sa podľa vedcov, ženský mozog viac rozvíja a je zložitejší. Následne si tak vyžaduje viac času = spánku na regeneráciu. Konkrétne o 20 minút viac ako muži! Samozrejme, nie je presne stanovený čas pre všetky ženy. Závisí od náročnosti práce, od množstva úloh počas dňa, ale aj od fyzického zaťaženia. Niektorá žena potrebuje viac spánku, niektorá menej. Milí muži, nechajte teda svoje polovičky občas si dlhšie pospať. Verte, že to skutočne potrebujú.

úložný priestor - Manželská posteľ Modena 160/180

 

Ako sme už spomínali, ženy vykonávajú viac činností naraz. Upratovanie a sledovanie detí, varenie a písanie úloh s deťmi, varenie a starostlivosť o domácnosť, atď. Ženský mozog zároveň musí počas dňa pracovať s väčším počtom emócií. Je preto nesmierne dôležité, aby si ženy v noci poriadne oddýchli, zregenerovali mozog a nabrali aj fyzické sily. To je možné iba kvaltiným a dostatočne dlhým spánkom.

Ako na kvalitný spánok?

Ak má žena zvládnuť počas celého dňa opäť množstvo úloh, potrebuje kvalitný spánok. Na kvalitný spánok je potrebná kvalitná posteľ. Kvalitná posteľ by mala mať kvalitný rám, či už si zvolíte drevenú alebo čalúnenú posteľ. Aby ste pri každom otočení či vstávaní nepočuli vrzganie.

ilustračné foto - Manželská posteľ Balvin 160/180

 

Či už ste muž alebo žena, aby ste v noci dokonale zregenoravali musíte mať pohodlie. Tu je výber matraca výlučne na Vás. Niekomu vyhovuje pružinový matrac, niekto zase ocení mäkký topper na vrchu.

jadro matraca BIANA - Matrac BIANA

 

Výber vankúša

Okrem matraca ležíte aj na vankúši. Je to síce malý doplnok postele, ale veľmi dôležitý. Problémy s krčnou chrbticou, zrejme ste už toto slovné spojenie počuli. Výberu vankúša by ste teda mali venovať patričnú pozornosť. V našej ponuke nájdete anatomické vankúše či vankúš so špeciálnym softgelom.

ilustračné foto - Vankúš Bio Soya

Luxusná posteľ do každej spálne

Rovnako ako pri jedle aj tu je dôležité ,,ako to vyzerá". Predstavte si, že sa prebúdzate v krásnej posteli, s poťahovou látkou vo Vašej obľúbenej farbe. Pri pohľad po otvorení očí Vám vyčarí úsmev na tvári. Krásna posteľ, nemusí byť drahá posteľ. Ak túžite po luxusnej posteli, my odporúčame boxspringové postele.

Monolith 47 + typ čela IV - Manželská posteľ Calipso 160/180

Boxspringová posteľ je vlastne kompletná posteľ za skvelú cenu. Súčasťou sú matrace a zvyčajne aj topper. Boxsprigové postele pôsobia skutočne luxusne. Kým sa rozšírili k nám, mohli ste ich vidieť v amerických filmoch. Sú postele s vysokým čelom, vďaka čomu si v posteli skvele oddýchnete nielen počas spánku, ale aj pri čítaní knihy. 

 

Lukso 35 - Manželská posteľ Candice 160/180Tak si môžeme zhrnúť dnešný článok. :) Milí  muži, nechajte svoje žienky spať o 20 minút dlhšie. Je vedecky aj medicínsky podložené, že to potrebujú. Milé žienky, myslite na seba. Počas dňa predsa musíte zvládnuť množstvo úloh, a zvládate to hravo. Večer si teda doprajte poriadny oddych. Základom je kvalitná posteľ, my odporúčame boxspringovú posteľ. Radi Vám poradíme pri výbere!