RSS

Blog príspevky z '2015' 'apríl'

Ideálne čísla v spálni.

Viete aké sú ideálne miery v spálni??? Prezradíme Vám na aké čísla by ste nemali zabúdať v spálni.

rozmery spálne

 

Spálňa by mala byť pre Vás najdôležitejšou miestnosťou v dome či byte. Je to priestor, ktorý má v prvom rade slúžiť pre Váš maximálny oddych a načerpanie nových síl. Aby ste dokonale zrelaxovali musí spálňa pôsobiť harmonicky a pokojne. Harmóniu v spálni zabezpečíte súladom farieb, nábytku a osvetlenia.

Okrem správneho výberu nábytku musíte dbať aj na jeho správne rozmiestnenie. V spálni musí byť totiž zachovaná určitá matematika.

Na úvod je potrebné uviesť, že spálňa by mala mať minimálnu rozlohu 14 . Architekti a dizajnéri odporúčajú 16 . Veľmi dôležitý je v spálni úložný priestor. Pri výbere a umiestňovaní skríň či komôd by ste mali myslieť na manipulačný priestor, ktorý budete potrebovať. Mali by ste zachovať 120 centimetrov medzi skriňami a ostatným nábytkom. Musíte brať do úvahy, že potrebujete priestor pre otváranie dverí na skrini.

Pamätajte, že budete potrebovať priestor aj pri komode, napríklad pri otváraní dverí, prípadne ak vysuniete zásuvky. Ak máte menšie priestorové možnosti odporúčame Vám skrine s mechanizmom posuvných dverí.

  


Základným kusom nábytku v spálni je samozrejme posteľ. Odporúča sa aby dĺžka postele bola minimálne o 20 centimetrov viac ako je Vaša telesná výška. Aby ste mali čo najlepšie pohodlie mala by Vaša posteľ byť široká minimálne 80 centimetrov, pri manželskej posteli 90 centimetrov.


Výška postele závisí od samotného užívateľa a hlavne od jeho veku. Dospelému človeku sa najlepšie vstáva z postele vo výške cca. 45 centimetrov. Staršiemu človeku sa ľahšie vstáva z vyššej postele, odporúčajú sa teda postele s výškou 50 až 60 centimetrov. Okolo postele by ste mali zachovať 80 centimetrov priestoru pre pohodlný pohyb.
Pre čo najlepší oddych je dôležitý tiež správny výber vankúša a prikrývky. Výplň vankúša závisí od preferencií samotného užívateľa, odporúča sa ale ideálny rozmer 40 x 90 centimetrov. Prikrývku si rovnako vyberajte podľa vlastných nárokov, mala by však mať rozmer 200 x 140 centimetrov.


Ideálne umiestnenie postele je v strede steny, aby bol zabezpečený prístup z oboch strán. Ak Vám to priestor dovoľuje, mala by posteľ byť vo vzdialenosti 1 metra od okna a radiátora, aby ste sa vyhli priamemu prúdeniu vzduchu.


Dôležitým komponentom nábytku je tiež nočný stolík. Čo sa týka rozmerov, mal by byť v rovnakej výške ako je posteľ.

Nočný stolík - VERTO V9

Na záver ešte zopár údajov pre Váš čo najlepší spánok: teplota v spálni počas spánku by mala byť 16-18 °C a ideálne je večerať do 18 hodiny.