RSS

Blog príspevky z '2015' 'december'

Upratovanie bez chemických prípravkov. Babské rady, tipy a triky.

predvianočné upratovanie

Pred nedávnom sme Vám v článku Ako na mastnotu v kuchyni priniesli pár domácich rád, ako sa čo najúčinnejšie zbaviť mastnoty v kuchyni. Keďže upratovanie je v tomto predvianočnom čase veľmi aktuálna téma, rozhodli sme sa Vám priniesť ešte jeden podobný článok.


Reklám na čistiace prostriedky je viac než dosť, my Vám ponúkneme rady na domáce čistiace prostriedky. Ďalším dôvodom je aj to, že ušetrite finančné prostriedky, ktoré teraz potrebujete určite viac investovať do vianočných darčekov :)
Na fórach a diskusiách sme zozbierali rôzne babské rady, tipy a triky. Verím, že Vám pomôžu pri upratovaní.

Umývanie okien

Ako prvú radu mám pre Vás zaujímavé odporúčanie. Okná umývajte pri zamračenom, respektíve pri oblačnom počasí. Za slnečného dňa Vám bude voda na skle rýchle schnúť a zostanú Vám šmuhy. Po zaschnutí sa budú veľmi ťažko leštiť.
Ale aj na zaschnuté šmuhy majú gazdinky radu. Stačí ak okná preleštíte dámskymi silónovými pančuchami, silónkami.
Ešte jednoduchšie je šmuhám predísť. Ideálny je ocot alebo citrónová šťava. Stačí ak pridáte trochu do vody, s ktorou budete umývať okná. Zaujímavou radou je použitie pudingového prášku. Trošku prášku rozrobíte v teplej vode a umyjete okná. Necháte uschnúť a následne preleštíte.
Keď sme ešte pri oknách, tak máme pre Vás aj jednu radu na zažltnuté záclony. Stačí ak do prania, okrem pracieho prášku, pridáte aj prášok do pečiva.

  umývanie okien   umývanie okien

Nábytok

Na leštenie dreveného nábytku sa odporúča použiť olej. Niekto píše, že postačuje stolový olej, iní zase tvrdia, že najlepší je olivový olej. Olej zmiešajte s citrónovou šťavou alebo s octom. Pomocou jemnej handričky potom preleštite nábytok.
Zaujímavú radu sme našli pre čistenie nábytku z dubového dreva. Vyleštíte ho pivom, v ktorom rozpustíte cukor. Potom ho ešte pretrite suchou handričkou.

Podlaha

Podlahu najskôr povysávajte a utrite vlhkou utierkou. Následne ešte prejdite podlahu octovou vodou. Bude sa lesknúť a nebude sa šmýkať.
Ďalšou radou na čistenie podlahy je použitie octu a esenciálneho oleja. Do 3 litrov vody pridajte 1 dcl octu a pár kvapiek esenciálneho oleja s Vašou obľúbenou vôňou. Vďaka octu sa podlahy budú lesknúť a esenciálny olej Vám krásne prevonia dom či byt.

umývanie podlahy

Chlpy od domácich miláčikov

V mnohých domovoch nájdeme domácich miláčikov, psa alebo mačku. Okrem poškriabaného nábytku musíte riešiť aj zvieracie chlpy. Na sedačke ich odstránite pomocou gumených rukavíc, ktoré si namočíte vo vode.  Prejdite po povrchu sedačky a chlpy sa prichytia na rukavice. Aby ste odstránili zvieracie chlpy z oblečenia, stačí ak do práčky spolu s oblečením vložíte dámske silónky. Vďaka statickej elektrine sa chlpy prichytia na silónky.

chlpy od domáceho miláčika    domáci miláčikovia a upratovanie

A čo Vy a čistiace prostriedky? Uprednostňujete chemické prípravky alebo používate skôr overené domáce recepty?