Ako zariadiť malý byt?

Ako zariadiť malý byt?

Usporiadanie malých interiérov je skutočnou výzvou. Plánovanie si vyžaduje mimoriadnu starostlivosť, pretože každý centimeter priestoru je drahý. Uvádzame niekoľko pravidiel pre usporiadanie interiérov so skromnou plochou, vďaka ktorým budú funkčné a pohodlné.

LANDO - sektorový systém

1. Otvorený priestor v malom byte

Otvorený priestor si v posledných rokoch získava na obľube – nielen v malých bytoch. Otvorený priestor dáva pocit priestrannosti a opticky zväčšuje miestnosť. V starej zástavbe sa vám z množstva deliacich stien mohla točiť hlava a obyvateľom dodávali pocit, že sú v labyrinte alebo – v prípade menšieho bytu – v kóji. Nepríjemnosť vtedajšieho nefunkčného usporiadania bytov podnietila hľadanie nových riešení – developerov aj vlastníkov bytov. Znížil sa počet priečok, miestnosti sa začali spájať do jedného celku. V súčasnosti podstatnú časť ponuky bytov na odkúpenie v novostavbách tvoria priestory s dennou zónou, ktorú tvoria: obývacia izba (často s priestorom na jedáleň), kuchynský kút a predsieň. Mnoho kupujúcich pri ďalšom predaji uvažuje aj o zbúraní priečok, aby vytvorili dojem väčšieho priestoru. Stojí za to premýšľať - v prípade potreby môžete stenu nahradiť závesom posuvným na stropných koľajničkách, paravánom alebo nábytkovou doskou v posuvnom systéme.

dub artisan + biely mat - FLAWIA - sektorový systém

2. Minimalizmus v malom byte = nech je to jednoduché

V malých bytoch sa bude hodiť jednoduchý nábytok s minimalistickými tvarmi, bez efektných dekorácií a ladený v tlmených farbách. Bohatosť vzorov a farieb by mohla spôsobiť neporiadok a preplnenosť, ktoré sú v malých interiéroch také nežiaduce. Príliš veľa textúr a materiálov spôsobuje, že byt pôsobí stiesnene a dusno. Z rovnakého dôvodu je najlepšie vyhnúť sa nechávaniu vecí vystavených. Všetko, čo sa dá, je najlepšie skryť do skriniek a zásuviek – poriadok a nedostatok drobností vo výhľade urobia interiér prehľadnejším, priestrannejším a opticky väčším. Namiesto niekoľkých malých kusov nábytku je lepšie rozhodnúť sa pre jeden veľký, kam všetky veci schováme. Aby svojou veľkosťou nezahltila miestnosť, mala by byť vo farbe stien, aby s nimi „splývala“, do jej centrálnej časti môžete umiestniť aj zrkadlovú tabuľu, ktorá ju opticky rozdelí na dve menšie časti.

Obývacia stena Jet

3. Viac svetla v interiéri

Tmavé miestnosti sa zdajú menšie. Čím viac svetla do malého bytu vpustíme, tým lepšie. Pomôžu nám v tom zrkadlá a iné reflexné plochy, ako napríklad tónované sklá. Skvele sa tu bude hodiť nábytok z lakovanej MDF, lesklé látky či menšie prvky zariadenia zo skla, ktoré sú navyše priehľadné a opticky nezaberajú. Svetlá podlaha tiež presvetlí interiér alebo skúste siahnuť po konferenčnom stolíku do sklom.

Pokiaľ ide o umelé osvetlenie, okrem centrálne umiestnených stropných svietidiel poslúžia bodové svetelné zdroje a nástenné svietidlá. Môžeme nimi modelovať priestor presvetlením výklenkov, výklenkov, obrazov alebo pracovných dosiek. S väčším počtom svetelných bodov – a ich rovnomerným rozložením v interiéri – môžete rezignovať aj na stropné svietidlá, tradične zavesené v strede. Ako zdroj svetla môžete využiť aj vitrínu s LED osvetlením.

korpus biely mat / dvierka biely lesk WW FY 42 - Vitrína Fly T42

4. Šikovné zladenie farieb

Svetlé farby zväčšujú, tmavé farby majú opačný efekt. V malých interiéroch sa odporúča použiť jemné farby a veľké množstvo bielej, ktorá dokáže zázraky. Ak sa bojíme nudy a chceme interiér oživiť, pridajme pár drobných prvkov zariadenia v intenzívnych farbách – napríklad lampu, závesy či koberec. Výsledok prinesie spokojnosť, a zároveň interiér nezahltíme. Nezabúdajme, že šikovné použitie farieb môže pomôcť zmeniť proporcie miestnosti. Ak je vysoký, strop opticky znížte natretím stien do 1/3 alebo 2/3 výšky inou ako bielou farbou. Ak je interiér príliš dlhý, skrátime ho, ak jeho kratšie steny natrieme tmavšou farbou ako tie dlhšie.

Sedacia súprava Silva

5. Aranžérske triky do malého bytu

- Ak je interiér vysoký, môžete doň nainštalovať medziposchodie (na ňom usporiadať spálňu) a v schodoch skryť šikovné úložné priestory.

- Namiesto tradičného konferenčného stolíka sa rozhodnite pre taký, kde môžete ukladať veci. Navyše, ak má kolieska, bude ho jednoduchšie presúvať z miesta na miesto. Multifunkčný nábytok je skvelým riešením v malých interiéroch, hľadajte teda konferenčný stolík s úložným priestorom.

Konferenčný stolík PODIUM

- Pri kúpe jedálenského stola si všímajte, či má zásuvky – vždy ide o ďalší úložný priestor.

- Nábytok na nožičkách (obzvlášť vysokých) je „odlepený od podlahy“, vďaka čomu pôsobí v interiéri ľahšie a menej zapratane.

biela + dub flagstaff - CARLO - sektorový systém

- Na police a do závesných skriniek sa zmestí veľa vecí, ktoré nezaberú miesto na podlahe.

- V kúpeľni môžete použiť zrkadlo na celú stenu. Ide o skvelú úpravu na zväčšenie interiéru.

Máte ďalšie tipy pre malý interiér? Prezraďte nám ich!

Špeciálna ponuka

Váľanda (posteľ) EDO 1

Váľanda EDO 1 váľanda s úložným priestorom. Farebné prevedenie čalúnenia molitanového matraca si môžete vybrať podľa vlastných predstáv zo širokej škály poťahových látok. Korpus môže byť čalúnený alebo v dekore dreva. Kvalitná váľanda od SLOVENSKÉHO výrobcu.
€135,00

Váľanda (posteľ) EDO 5

Váľanda EDO 5 váľanda s úložným priestorom. Farebné prevedenie čalúnenia si môžete vybrať podľa vlastných predstáv zo širokej škály poťahových látok. Korpus môže byť v prevedení: čerešňa, jelša, buk, orech alebo biela. K dispozícii je možnosť výberu z 3 prevedení matraca. Kvalitná váľanda od SLOVENSKÉHO výrobcu.
€179,00

Váľanda (posteľ) EDO 5 - SKLADOM

Váľanda EDO 5 je váľanda s úložným priestorom. Dostupná s kvalitným sendvičový matracom v dvoch prevedenia: buk + sivá vzorovaná látka.
€199,00
Zanechajte svoj komentár