Ako zariadiť malý byt?
Usporiadanie malých interiérov je skutočnou výzvou. Plánovanie si vyžaduje mimoriadnu starostlivosť, pretože každý centimeter priestoru je drahý. Uvádzame niekoľko pravidiel pre usporiadanie interiérov so skromnou plochou, vďaka ktorým budú funkčné a pohodlné.
1. Otvorený priestor v malom byte
Otvorený priestor si v posledných rokoch získava na obľube – nielen v malých bytoch. Otvorený priestor dáva pocit priestrannosti a opticky zväčšuje miestnosť. V starej zástavbe sa vám z množstva deliacich stien mohla točiť hlava a obyvateľom dodávali pocit, že sú v labyrinte alebo – v prípade menšieho bytu – v kóji. Nepríjemnosť vtedajšieho nefunkčného usporiadania bytov podnietila hľadanie nových riešení – developerov aj vlastníkov bytov. Znížil sa počet priečok, miestnosti sa začali spájať do jedného celku. V súčasnosti podstatnú časť ponuky bytov na odkúpenie v novostavbách tvoria priestory s dennou zónou, ktorú tvoria: obývacia izba (často s priestorom na jedáleň), kuchynský kút a predsieň. Mnoho kupujúcich pri ďalšom predaji uvažuje aj o zbúraní priečok, aby vytvorili dojem väčšieho priestoru. Stojí za to premýšľať - v prípade potreby môžete stenu nahradiť závesom posuvným na stropných koľajničkách, paravánom alebo nábytkovou doskou v posuvnom systéme.
2. Minimalizmus v malom byte = nech je to jednoduché
V malých bytoch sa bude hodiť jednoduchý nábytok s minimalistickými tvarmi, bez efektných dekorácií a ladený v tlmených farbách. Bohatosť vzorov a farieb by mohla spôsobiť neporiadok a preplnenosť, ktoré sú v malých interiéroch také nežiaduce. Príliš veľa textúr a materiálov spôsobuje, že byt pôsobí stiesnene a dusno. Z rovnakého dôvodu je najlepšie vyhnúť sa nechávaniu vecí vystavených. Všetko, čo sa dá, je najlepšie skryť do skriniek a zásuviek – poriadok a nedostatok drobností vo výhľade urobia interiér prehľadnejším, priestrannejším a opticky väčším. Namiesto niekoľkých malých kusov nábytku je lepšie rozhodnúť sa pre jeden veľký, kam všetky veci schováme. Aby svojou veľkosťou nezahltila miestnosť, mala by byť vo farbe stien, aby s nimi „splývala“, do jej centrálnej časti môžete umiestniť aj zrkadlovú tabuľu, ktorá ju opticky rozdelí na dve menšie časti.
3. Viac svetla v interiéri
Tmavé miestnosti sa zdajú menšie. Čím viac svetla do malého bytu vpustíme, tým lepšie. Pomôžu nám v tom zrkadlá a iné reflexné plochy, ako napríklad tónované sklá. Skvele sa tu bude hodiť nábytok z lakovanej MDF, lesklé látky či menšie prvky zariadenia zo skla, ktoré sú navyše priehľadné a opticky nezaberajú. Svetlá podlaha tiež presvetlí interiér alebo skúste siahnuť po konferenčnom stolíku do sklom.
Pokiaľ ide o umelé osvetlenie, okrem centrálne umiestnených stropných svietidiel poslúžia bodové svetelné zdroje a nástenné svietidlá. Môžeme nimi modelovať priestor presvetlením výklenkov, výklenkov, obrazov alebo pracovných dosiek. S väčším počtom svetelných bodov – a ich rovnomerným rozložením v interiéri – môžete rezignovať aj na stropné svietidlá, tradične zavesené v strede. Ako zdroj svetla môžete využiť aj vitrínu s LED osvetlením.
4. Šikovné zladenie farieb
Svetlé farby zväčšujú, tmavé farby majú opačný efekt. V malých interiéroch sa odporúča použiť jemné farby a veľké množstvo bielej, ktorá dokáže zázraky. Ak sa bojíme nudy a chceme interiér oživiť, pridajme pár drobných prvkov zariadenia v intenzívnych farbách – napríklad lampu, závesy či koberec. Výsledok prinesie spokojnosť, a zároveň interiér nezahltíme. Nezabúdajme, že šikovné použitie farieb môže pomôcť zmeniť proporcie miestnosti. Ak je vysoký, strop opticky znížte natretím stien do 1/3 alebo 2/3 výšky inou ako bielou farbou. Ak je interiér príliš dlhý, skrátime ho, ak jeho kratšie steny natrieme tmavšou farbou ako tie dlhšie.
5. Aranžérske triky do malého bytu
- Ak je interiér vysoký, môžete doň nainštalovať medziposchodie (na ňom usporiadať spálňu) a v schodoch skryť šikovné úložné priestory.
- Namiesto tradičného konferenčného stolíka sa rozhodnite pre taký, kde môžete ukladať veci. Navyše, ak má kolieska, bude ho jednoduchšie presúvať z miesta na miesto. Multifunkčný nábytok je skvelým riešením v malých interiéroch, hľadajte teda konferenčný stolík s úložným priestorom.
- Pri kúpe jedálenského stola si všímajte, či má zásuvky – vždy ide o ďalší úložný priestor.
- Nábytok na nožičkách (obzvlášť vysokých) je „odlepený od podlahy“, vďaka čomu pôsobí v interiéri ľahšie a menej zapratane.
- Na police a do závesných skriniek sa zmestí veľa vecí, ktoré nezaberú miesto na podlahe.
- V kúpeľni môžete použiť zrkadlo na celú stenu. Ide o skvelú úpravu na zväčšenie interiéru.
Máte ďalšie tipy pre malý interiér? Prezraďte nám ich!