Chcete byť šťastní ako Dáni? Jedno slovo: Hygge.

Možno ste už započuli informáciu, že najšťastnejší sú obyvatelia škandinávských krajín. Zaujíma Vás prečo?

ako byť šťastný
Najšťastnejším národom na svete sú podľa prieskumov Dáni. Určite si poviete, že je to kvôli lepším finančným podmienkam, vyšším platom. Ale určite viete aj to, že peniaze nie sú všetko. Aj oni žijú rovnako uponáhľaný život. Naviac nemajú väčšinu roka ani priaznivé počasie. Tak prečo sú tak šťastní? Je to vďaka ich životnému štýlu, ktorý sa nazýva Hygge. Toto slovo sa nedá jednoznačne preložiť do slovenčiny. Pri voľnom preklade môžeme povedať, že hygge je recept na šťastný život, pokoj, pohodlie, jednoduchosť, ale aj útulnosť.

Sedacia súprava Alex 3+1+1

Ako byť šťastný?

Dáni nato majú jednoduchú odpoveď. Tešte sa z maličkostí každý deň. Áno, to je podstata ich životného štýlu. Každý deň si nájsť aspoň chvíľku, a robiť to, čo nám prináša šťastie a pokoj, v tomto uponáhľanom svete. Dáni obľubujú čítanie kníh, večer s priateľmi alebo hranie spoločenských hier s kamarátmi.

večer s priateľmi

Minimalizmus v byte

Základom pre ich šťastný život je ich domov. Pri zariaďovaní dbajú na útulnosť a minimalizmus. Snažia sa vytvoriť útulný domov, pomocou nábytku a doplnkov. Nepotrebujú dizajnovo vyšperkovaný dom. Dôraz kladú na harmóniu, útulnosť a jednoduchosť. Snažia sa nájsť súlad medzi modernosťou a prírodou. Pri zariaďovaní domu či bytu si vyberajú moderný nábytok, ale v kombinácií s dreveným dekorom. Moderné, krásne, jednoduché línie komody, s drevenými nožičkami.

biela komoda

Pri zariaďovaní sa rozhodne vyhýbajú kovom. Kov pôsobí chladne, rovnako ako betón.

konferenčný stolík kov a drevokonferenčný stolík s betónom 
Minimalizmus sa prejavuje vo výbere nábytku, ale aj doplnkov. Ak sa povie škandinávsky štýl bývania, tak si určite predstavíte nábytok na nožičkách. Správna predstava. Ich nábytok pôsobí vzdušne, nezapratane, zároveň je však praktický. Dáni obľubujú nábytok v bielej farbe, alebo vo svetlých dekoroch.

škandinávsky nábytok

 Svetlo v dome

Dánsko je známe sychravým počasím. Ale ani to Dánom neuberá na ich šťastí. Ako sme už spomínali, základom ich šťastia je ich dom či byt. A keďže je vonku zamračené, snažia sa svetlo priniesť práve do domu. Obľubujú biele steny a biely nábytok, aby sa ich dom rozsvietil. Dáni si po príchode domov zapália sviečky. Aj preto sú národom s najväčšou spotrebou sviečok na svete. :) Určite si to viete predstaviť, akú atmosféru navodí svetlo sviečok.

moderný sektorový nábytok do obývačky

 

sviečky v kúpeľni

A čo doplnky?

Ak hovoríme o minimalizme, tak ten sa rozhodne týka aj doplnkov. Pri kúpe doplnkov do bytu, Dáni veľmi premýšľajú, či im daný doplnok prinesie úžitok. Nič nekupujú iba tak. Obľubujú keramické doplnky ako šálky a hrnčeky, a staré fotografie svojej rodiny. A ak už doplnok, tak z prírodných materiálov, ako napríklad spomínaná keramika alebo drevo. Aby podporili útulnosť, obľubujú vankúše, huňaté deky či pletené doplnky.

sedacia súprava s vankúšmi

 

ilustračné foto 4 - Taburetka Gobi TYP1 - pletená taburetka pletená taburetka

Mnoho Dánov za svoju dennú chvíľu šťastia považujú čítanie knihy v kresle, alebo pitie čaju či kávy. Nato využívajú pohodlné kreslo, u nás známe aj ako ušiak. Kreslo s podnožkou a príručný stolík, to zrejme nájdete v mnohých dánskych obývačkách.

moderné relaxačné kreslo  prírodná + čierna - Konferenčný stolík MARIFFAKreslo Viktoria

Chcete byť aj Vy šťastní?

Predstavte si, že sedíte v pohodlnom kresle, vyložíte si nohy, pijete čaj či kávu. Žiaden hluk, televízor či mobil. Svetlo a teplo sviečok, a huňatá deka a mäkké vankúše. Alebo príjemný večer s priateľmi. Večera, spoločenské hry, opäť sviečky, ticho, iba sa rozprávate s priateľmi. To je presná podstata hygge.

Vaše hygge, teda recept na šťastný život, môže byť úplne niečo iné. Napíšte nám. Ako by vyzerala Vaša chvíľka šťastia?

leňoška Chicago

P.S. A nevravte, že nemáte čas na šťastie. Všetko sa dá, len musíte chcieť. :-) 

 

Špeciálna ponuka

Váľanda (posteľ) EDO 1

Váľanda EDO 1 váľanda s úložným priestorom. Farebné prevedenie čalúnenia molitanového matraca 8 cm si môžete vybrať podľa vlastných predstáv zo širokej škály poťahových látok. Korpus môže byť v prevedení: čerešňa, jelša, buk, orech alebo biela. Kvalitná váľanda od SLOVENSKÉHO výrobcu.
€99,00
€89,00
-10%

Váľanda (posteľ) EDO 5

Váľanda EDO 5 váľanda s úložným priestorom. Farebné prevedenie čalúnenia si môžete vybrať podľa vlastných predstáv zo širokej škály poťahových látok. Korpus môže byť v prevedení: čerešňa, jelša, buk, orech alebo biela. K dispozícii je možnosť výberu z 3 prevedení matraca. Kvalitná váľanda od SLOVENSKÉHO výrobcu.
€125,00
Zanechajte svoj komentár